MUHTEŞEM ŞİFA KAYNAĞI CEVİZ PERDESİ
GÜÇLÜ VE KESKİN GÖZLER İÇİN ÖNERİLER
BASEN, KALÇA YAĞLARINDAN KURTULUN
KANSER HÜCRELERİNİN YOK EDİLMESİ
EGE ÜNİVERSİTESİNDEN ÖNEMLİ ÇALIŞMA
ANKET
ŞAMPİYON HANGİ TAKIM OLACAK
YAZARLAR
PİYASALAR
DOLAR
28.8712
EURO
31.4364
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başka Özil vakası olmayacak

Türkiye Futbol Federasyonu’nun yurtdışı’nda top koşturan gurbetçi oyuncularımızın Milli takıma kazandırması yönünde Avrupa Sorumlusu olarak göreve getirdiği Teknik Direktör Erdal Keser konuştu. Keser, "Başka Mesut Özil vakası yaşanmayacak" dedi.
29.06.2010 18:05

Dünya, Almanya Milli takım formasıyla harikalar yaratan Mesut Özil’i konuşurken akıllara “Mesut’u kaçırdık, ya bundan sonrası için önlemler alınıyor mu?” sorusu geldi.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun yurtdışı’nda top koşturan gurbetçi oyuncularımızın Milli takıma kazandırması yönünde Avrupa Sorumlusu olarak göreve getirdiği Teknik Direktör Erdal Keser Ntv Spor Radyo’ya konuştu. Bülent Yüksel ile sportif Görüş programı’na konuk olan Keser bundan sonra hiç bir Türk futbolcunun “Bizi görmedikleri için başka milli takımı seçtik” deme şansının olmadığını iddia etti. Erdal Keser, Mesut Özil’in performansının konuşulduğu kadar, Serdar Taşçı’nın yedek kalması durumunun konuşulması gerektiğini de savundu.

İşte TFF Avrupa Sorumlusu Erdal Keser’in açıklamaları:
ALMANLAR BASKI YAPIYOR AMA TATLI TATLI...

Almanya’da oynayan oyuncularımız, gerçekten de kulüplerinden büyük baskı görüyorlar. Bu da çok normal. Alman Futbol Federasyonu “ben burada bu oyuncuları yetiştiriyorsam, milli takımlarda da onlardan ben faydalanmalıyım” diye tatlı bir baskıyı kulüplere aşılıyor. Kulüpler de bu anlayışı tatlı bir biçimde oyuncular üzerinde uygulamaya koyuyor. Aslında Milli takım tercihi özel bir konudur, kulüpler buna karar veremez, sadece futbolcular ve aileleri verir. Aileler çocuklarına “sen Türk Milli takımında kendini daha iyi hissetmez misin?” der “evet” cevabı çıkarsa da biz gerekli temasları kurarız.

25 KİŞİLİK EKİP KURDUK KEŞFEDİLMEMİŞ TEK OYUNCU OLMAYACAK

Bizim kurduğumuz yeni yapılanmada bu temaslar 13–14 yaşlarında başlar. Tüm Avrupa’da, İsveç, Hollanda, Belçika, İsviçre, Avusturya, Almanya Fransa gibi ülkelerde 25 tane sorumlu antrenörlerimiz var. Bu antrenörlerimizin hepsi “A” lisansa, teknik direktör lisansına sahip antrenörler. Artık sıradan “X” kişiler tavsiyede bulunmuyor. Bu arkadaşlarımız her hafta sonu bu ülkelerdeki maçları yerinde takip ediyor. Artık “izlenmedik, geç keşfedildik, bile geç temas kuruyoruz” gibi söylemleri bitiriyoruz. 13–14 yaşındaki yetenekli tüm futbolcular, artık kontrolümüz altında. Bundan sonrası onların aileleriyle verecekleri karara bağlı. “Bundan sonraki kampımıza Avustralya’dan bile oyuncumuzu çağırıyoruz. Hedefimiz bu çalışmayı

 Avrupa’nın dışında tüm dünyaya yaymak. Dünyanın neresinde olursa olsun bir Türk vatandaşımız yaşıyorsa ve kaliteli bir futbolcuysa, biz onu buluyor ve Milli takımımıza tavsiye ediyoruz. Çok iyi kulüplerde oynayan, çok yetenekli hiç bir oyuncumuz “bizi görmedikleri için başka milli takımı seçtik” deme şansına, bundan böyle sahip değil. 13-14 yaş grubunda kaçırırsak 15-6’da yakalarız. Çok güzel bir ağ kurduk, herkesin görevi belli, sorumlu olduğu bölge belli, ülke belli, kulüpler belli. Her oyuncunun, kendi kulübünün alt yapısından itibaren nerelerde olduğu belli.

“Keşfedilmemiş oyuncu kalmayacak” diyen Erdal Keser, Türk Milli takımı yerine, Almanya ya da doğduğu başka ülkenin takımını tercih etmesi halinde, geleceğinin daha garanti altında olduğunu düşünen Türk sporculara, bunun aksini nasıl anlattıklarının sorulması üzerine de şu yanıtı verdi:
MESUT’U KONUŞAN TÜRK VATANDAŞLARIMIZ SERDAR’IN DURUMUNU DA DÜŞÜNMELİ

Tabii ki bu tür durumlarla da karşı karşıya kalıyoruz. Onlara Altıntop kardeşleri, Serhat Akın’ı örnek gösteriyoruz ve kendilerine Türk Milli takımını seçmiş hiçbir oyuncunun, eğer kaliteliyse, geri kalmayacağını anlatıyoruz. Alman Milli takımında Mesut ve Serdar var. Serdar’ın, pozisyonu gereği, bizim milli takımımızda oynama şansı çok daha fazlaydı. Ama kendisi belki biraz aceleci davranarak Alman Milli takımını seçti. Görüyoruz ki Alman Milli takımında, aslında sağ bek olan Friedrich stoper oynuyor, stoper Serdar Taşçı yedek kalıyor... Bu çok komik bir durum, nasıl Mesut görülüyorsa Türk vatandaşlarımızın, bunu da görmesi gerekir. Tabii ki Almanya’nın orta sahada çok büyük açığı var ama bizim de orta sahamızda, Emre, Tuncay, Arda var. Bunların da Mesut’tan daha düşük kalitede oyuncular olduğunu söyleyemeyiz. Konuyu Milliyetçilik açısından ele alıyorsak da bir tarafa bırakalım, Avrupa’daki oyuncularımızın, Türk Milli takımını seçmelerinde, sportif nedenleri de göz önünde bulundurmaları gerek. Ben Serdar’ın verdiği karardan dolayı üzgünüm, Türk Milli takımını seçseydi, yeri daha garanti olabilirdi.

Erdal keser son olarak, yurtdışındaki oyuncularımıza “Türk pasaportunu elinden alırız” tehdidinde bulunulduğu iddialarının, gerçeği yansıtmadığını söyledi.

“Bütün haklarından vazgeçeceksin” diye bir konu yok. Çünkü Türk vatandaşlarının, 23 yaşa kadar, Alman vatandaşlığını alsa bile Türk vatandaşlığını koruma hakkı var. Onun için “pasaportunu elinden alırız” dendiği iddiaları gerçek dışı. Almanya’da tüm Alman haklarından yararlanılmasını sağlıyor, bu çocukların babalarına iş de veriyor ama Türk vatandaşlığının korunmasına da hak tanınıyor.

www.golkartalgol.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÇOK OKUNANLAR
0