MUHTEŞEM ŞİFA KAYNAĞI CEVİZ PERDESİ
GÜÇLÜ VE KESKİN GÖZLER İÇİN ÖNERİLER
BASEN, KALÇA YAĞLARINDAN KURTULUN
KANSER HÜCRELERİNİN YOK EDİLMESİ
EGE ÜNİVERSİTESİNDEN ÖNEMLİ ÇALIŞMA
ANKET
ŞAMPİYON HANGİ TAKIM OLACAK
YAZARLAR
PİYASALAR
DOLAR
31.0075
EURO
33.5663
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Spor, kültürel gelişme için önemli"

Adıyaman'a incelemeler için giden Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, sporun, dostluk kardeşlik duygularının yanında toplumların sosyal ve kültürel gelişmesi için önemli olduğunu söyledi.
29.06.2010 14:57

Özak, yaptığı konuşmada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Yaz Spor Oyunları için geldiği Adıyaman'da spor alanında yapılan çalışmaların çok önemli olduğunu ifade ederek, Gazihan'ın da sosyal ve kültürel açıdan olduğu kadar, sporun gelişimi bakımından son derece önemli bir bölge olduğunu belirtti.

Çok güzel bir görünüme sahip olan merkezde, yelken, kano ve yüzme sporunun da gelişmesi açısından önemli tesisler yapılabileceğini ifade eden Özak, şöyle konuştu:
''Çocuklarımızın yüzme öğrenmesi gerekir. Her ile, her ilçeye, her beldeye yüzme havuzları yapmalıyız. Hatta yüzme okullarda ders olmalı. Örneğin Almanya'da, Finlandiya'da yüzme bilmeyen öğrenciler sınıf geçemiyor. Başta yüzme olmak üzere, diğer spor branşları da eğitimde önemli bir yere sahip. Yani, sporla eğitimi yan yana yapmak zorundayız. 20 milyon gencimiz var, eksik olan spor tesislerini de tamamlamak zorundayız. Spor tesislerimizi hızla tamamlamaya çalışıyoruz. Tüm illerimize spor tesisleri kazandırmaya çalışıyoruz. Gençlik merkezleri yapıyoruz. Satrançta, voleybolda, masa tenisinde, yüzmede, kısacası her spor branşında gelişmek, yeni tesisler kazanmak zorundayız. Bunları yaparsak, daha iyi bir gençliğe sahip oluruz ve gençlerimiz, zararlı alışkanlıklardan kurtulur. Spor gençlerin, toplumların, ülkelerin gelişmesinde çok önemli bir yere sahip. Türkiye'de 28 yaş altında 40 milyon kişi var. Spor bizim için çok büyük bir zenginliktir.''

Bakan Özak, gazetecilerin futboldaki şike iddialarına ilişkin soruları üzerine de şunları söyledi:
''Bu konuda ilgili federasyonlar idari ceza verebiliyor. Adli ceza ile ilgili bir düzenleme yok. Sporda şiddet ve düzensizlik ile ilgili yasayı değiştirip Başbakanlığa yolladık. Bakanlar Kurulunda imzalanıyor. Önümüzdeki günlerde komisyonlara gider, Eylül'den sonra da meclise gelir. Şikeye ağır cezalar getirilmesini istiyoruz. İddaa gelirleri de kulüplerimiz için çok önemli. Ancak, kulüplerin geliri arttıkça gideri de artmamalı. Gelirin artması iyi, ama giderin de artmaması gerekir. Bunun için de kulüp yöneticilerinin gelir gider dengesini çok iyi kurması gerekir. Bu konuda, kulüp yöneticilerine büyük görevler düşüyor.''

Bakan Özak, bu arada, Adıyamanspor Kulübü Başkanı Növfel Bozdoğan tarafından kendisine hediye edilen, Adıyamanspor kaşkolünü boynuna takarak, bir süre spor yapılabilecek bölgeleri inceledi, ayrıca Gazihan Dede'nin türbesini ziyaret etti.

-ÇOCUKLARLA TOP OYNADI-
Bakan Özak, daha sonra Valiliği ziyaret etmek üzere Adıyaman'a geçti. Valiliğe gelişinde bahçede futbol oynayan çocukları gören ve bir süre onlara eşlik eden Özak, çocuklarla sohbetinin ardından Vali Ramazan Sodan'ı makamında ziyaret etti.

Özak, burada yaptığı konuşmada, her yıl bir ilde yapılan Yaz Spor Oyunları'nın bu yıl Adıyaman'da yapıldığını dile getirdi. Huzur ve güvenlik açısından önemli iller arasında yer alan Adıyaman'ın sporda da hızla gelişmeye çalıştığına dikkati çeken Özak, her ilde olduğu gibi Adıyaman'da da sporu geliştirmek, yeni spor tesislerini gençlerin hizmetine sunmak için çok önemli projeleri hayata geçirdiklerini anlattı. Eğitim ile sporu paralel götürmeye çalıştıklarını vurgulayan Bakan Özak, ''Ne kadar çok spor yaparsak, o kadar az hasta oluruz'' dedi.

Adıyaman Valisi Ramazan Sodan da, Adıyaman'ın teröre bulaşmamış en huzurlu illerden olduğunu kaydetti.

Vali Sodan, Adıyaman'daki spor tesisleri konusunda da bilgi verdiği Bakan Özak'tan, yeni spor tesislerinin yapılması için destek istedi. Sodan, Özak'a Adıyaman'a özgü kilim ve Nemrut heykellerinin minyatürlerini hediye etti.

Bakan Özak, daha sonra da Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan'ı makamında ziyaret ederek, belediyenin çalışmalarına ve projelerine ilişkin bilgi aldı.

Büyükaslan, Bakan Özak ve beraberindekilere yöreye özgü tatlılardan ikram etti.

Ziyaretlere AK Parti Adıyaman Milletvekili Şevket Gürsoy, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Gençlik ve Spor İl Müdürü Seyit Ahmet Bağcı, daire ve şube müdürleri ile diğer ilgililer katıldı.

www.golkartalgol.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
0