MUHTEŞEM ŞİFA KAYNAĞI CEVİZ PERDESİ
GÜÇLÜ VE KESKİN GÖZLER İÇİN ÖNERİLER
BASEN, KALÇA YAĞLARINDAN KURTULUN
KANSER HÜCRELERİNİN YOK EDİLMESİ
EGE ÜNİVERSİTESİNDEN ÖNEMLİ ÇALIŞMA
ANKET
ŞAMPİYON HANGİ TAKIM OLACAK
YAZARLAR
PİYASALAR
DOLAR
9,4200
EURO
10,9550
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sumo güreşçileri Edirne'ye geldi

Beş sumo güreşçisi, 649. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Kültür Haftası etkinlikleri kapsamında Edirne'ye geldi. Sumo güreşçileri yarın akşam Selimiye Meydanı'nda gösteri maçı yapacak.
25.06.2010 10:39

Beş sumo güreşçisi, 649. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Kültür Haftası etkinlikleri kapsamında Edirne'ye geldi. Sumo güreşçileri yarın akşam Selimiye Meydanı'nda gösteri maçı yapacak.

Edirne Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, Devlet Su İşleri Meriç Nehri Kıyısı Sosyal Tesisleri'nde, teknik direktör, kuaför, hakem, cazgır, spor kulübü başkanı ve 5 sumo güreşçisinden oluşan Japon heyetinin onuruna yemek verdi.

1500 yıllık tarihi olan ve bugüne kadar baş sumo güreşçisi Olarak tabir edilen 60 sumo güreşçisinden biri olan spor kulübünün başkanı Shibata Yama, yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın davetiyle Türkiye'de bulunmaktan büyük onur duyduklarını söyledi.

Yama, güreşlerin dostluk köprüsü kuracağına inandıklarını ifade ederek, “Geleneksel Türk ve Japon güreşlerinin köprü olarak çok güzel dostluklar oluşturacağını biliyoruz. Yarınki gösteriyi sabırsızlıkla bekliyoruz. İki spor birbirine benzese de çok büyük farklılıkları var. Kazanma şekli, güreşme şekli birbirinden farklı ama ikisi de çok köklü” dedi.

“4 YILDIR SUMO GÜREŞÇİLERİNİ EDİRNE'YE GETİRMEK İÇİN ÇOK UĞRAŞTIK”

Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner de 2010 yılının Türkiye'de Japon yılı olduğunu anımsatarak, şunları ifade etti:

“Biz 4 yıldır sumocuları Edirne'ye getirmek için çok uğraştık. Bu sene gerçekleşti. 5 sumocu ilimize geldi, yarın korteje katılıp, bir gösteri yapacaklar. Daha sonra da güreşleri izleyecekler. Bu sayede iki spor arasında, iki kültür arasında bir iletişim olacak. Her iki güreşin tanıtımına da katkı sağlayacak. Geldikleri için teşekkür ediyorum.”

Sumo güreşçilerinden Akino Mine (33) ise Türkiye'de bulunmaktan büyük keyif duyduğunu belirterek, “Yabancı bir ülkede bulunmak ayrı bir keyif, aynı sporun farklı bir tarzını yerinde izlemekte ayrıca farklı bir his yaratıyor. Türkiye'yi bilmiyordum ama buraya geldikten sonra, gördüğüm, duyduğum ve hissettiklerim Türk insanına bir kat daha yaklaştırdı ve bunu ülkemde de sıklıkla anlatacağım” diye konuştu.
Türk yemeklerinin doyuruculuğundan söz eden Mine, “Japon yemekleri güzel, Türk yemekleri de... Ama Türk yemekleri çok doyurucu, hemen doyuyoruz” dedi.

Japon konuklara, Türk yemekleri ikram edildi. Köfte, tavuk şiş, salata, peynir ve kavunun olduğu menüde, sumo güreşçileri köfte ve kavunun fotoğrafını çekti.

SUMO GÜREŞÇİLERİ İÇİN ALAN HAZIRLANDI

Öte yandan Sumo güreşçilerinin yarın saat 19.00'da yapacakları gösteri maçı yapacakları alan Edirne Belediyesi ekipleri tarafından hazırlandı. 3 kamyon kumun döküldüğü kumlar silindir yardımıyla sıkıştırıldı.

www.golkartalgol.com
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
0