MUHTEŞEM ŞİFA KAYNAĞI CEVİZ PERDESİ
GÜÇLÜ VE KESKİN GÖZLER İÇİN ÖNERİLER
BASEN, KALÇA YAĞLARINDAN KURTULUN
KANSER HÜCRELERİNİN YOK EDİLMESİ
EGE ÜNİVERSİTESİNDEN ÖNEMLİ ÇALIŞMA
ANKET
ŞAMPİYON HANGİ TAKIM OLACAK
YAZARLAR
PİYASALAR
DOLAR
31.0075
EURO
33.5663
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tek Adam , Tek yetki ,Tam destek

Aykut Kocaman imzayı attı, Başkan Yıldırım hocalarını övgüye boğdu Sporfif Direktör olarak göreve devam edeceğini, tam yetkili olduğunu açıkladı..
30.06.2010 09:17

Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü Aykut Kocaman, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı 1907 Tribünü’nde düzenlenen törenle resmi sözleşmeye imza attı.

Fenerbahçe başkanı Aziz Yıldırım ile yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı törende, Kocaman, kendisini 1 yıllığına sarı-lacivertli renklere bağlayan sözleşmeyi imzaladı.
Toplantıda yaşananları Ajansspor.com derledi.

-SPORTİF DİREKTÖRLÜK DAHİL, TAM YETKİ..-
Toplantıda konuşan Başkan Aziz Yıldırım, başarılı teknik adama tam yetki verildiğini söyledi.

Yıldırım; "Aykut Kocaman'ı tanıyoruz, görevini de biliyoruz, yıllarca Fenerbahçe için hizmet etmiş, onunla beraber hem şampiyonluklar yaşamış, hem de iyi-kötü günde bir arada olmuş değerli bir sporcumuz. Daha sonra da çeşitli kulüplerde teknik direktörlük yapmış olan bir değer. Aslında bu toplantının amacı, kamuoyunda soru işaretlerinin kalmaması. Aykut Kocaman 1 yıl önce söylediğim gibi Sportif Direktörlük görevine devam edecektir" dedi.

Kocaman'a tüm yetkileri 3 yıl içinde vermeyi düşündüklerini daha önce de açıkladıklarını belirten Yıldırım şunları kaydetti;
"Aykut Kocaman şuan Fenerbahçe Futbol takımının her türlü sorumluluğunu üstlenmiştir. Bunun içerisinde titri ile söyleyecekleri için de yönetim kurulu olarak yetki vermişizdir. Sportif direktörüdür ve bütün sorumluluk kendisindedir. Biz de kendisine sonsuz destek veriyoruz".

-"YENİ BİR ÇIĞIR AÇACAK"-
Kocaman'a 3 yıl sonra verecekleri yetkileri daha önce vermenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Yıldırım, Kocaman'ı överek sözlerine devam etti;
"Aykut Kocaman'ın Fenerbahçe tarihindeki yerini biliyoruz, camia ve taraftar sevildiğini anlatmaya gerek yok.. 3 yıl sonraki beklentimizin bugün olması da biliyorum ki yönetimimiz ve taraftarımız için de memnununiyet vericidir. Fenerbahçe tarihinde 17 şampiyonlukta bir tek yerli hocamız Mustafa Denizli'yle gelmişti. Ancak biz de Türk hocalara önem vermemiz gerektiğini biliyor, Aykut Kocaman'la başlayacak bu dönemde de başarılı olmasını istiyor, bekliyoruz. Kendisine inanıyoruz. Bilgi ve karakter anlamında Fenerbahçe'ye çok şey katacaktır. Bunu da geçen seneki çalışmamızda gördük. Bütün yönetim kurulunun ve camianın kendisine güveni sonsuzdur. Allah yolunu açık etsin. İnşallah önümüzde Kocaman'la birlikte yeni bir çığır açılacaktır. Bir değişim başlayacaktır. Bu değişimin de başlangıcını da biz yönetim olarak yapıyoruz. Kendisi de buna layıktır. Sadece Fenerbahçe adına değil, milli takımlar adına da Aykut Kocaman'ın kişiliğine Türk futbolunun ihtiyacı vardır. "

-SÖZÜN BİTTİĞİ YER..-
Kocaman ise Yıldırım'dan sonra söz aldı ve şunları kaydetti;
"Sözlerin bittiği yer. Başkan ve yönetim kuruluna bana verdikleri büyük destekten dolayı sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Başkanın söylediklerinden sonra ilave edecek bir şey de yok. Duygularımı anlatacak durumda da değilim.. Son derece heyecanlıyım. Gelecekle ilgili beklentileri biliyorum. Umarın bu görevlendirme hem şahsım adına ve hem Fenerbahçe, hem de futbolumuz adına olumlu sonuçlar verir. Yaşamımda her zaman gözü kara oldum, hiçbir konuda gözümü budaktan esirgemem. Ancak en çok korktuğum şey şudur; bu kadar yüksek güvene karşı mahcup olma kaygısı.. Bunun dışında hiçbir endişem yok Umarım başarılı olurum."

Bu konuşmaların ardından Kocaman resmi imzayı attı. İmza töreninin ardından başkan Yıldırım ve Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte basın mensuplarına poz veren Kocaman'ı, başta Aziz Yıldırım olmak üzere tüm üyeler tek tek kutladı.

Törende Yönetim Kurulu üyeleri Ali Yıldırım, Yasemin Merçil, Murat Özaydınlı, Cihan Kamer, Vedat Olcay, Ünal Uzun, Hakan Dinçay ve Abdullah Kiğılı hazır bulundu.

Başarılı teknik adam daha sonra soru cevap kısmında, gazetecilerin sorularına yanıt verdi.

-HAYATIM BURADA, GÖNÜLLE OTURUYORUM-
“Konuşmayı pek sevmediğimi biliyorsunuz. Ama aklım yettiğince, zihnimde ne varsa anlatmaya hazırım” diyen Kocaman, "Hayatımız Samandıra’da geçecek. Sözleşmem 1 senelik. Fenerbahçe beni göndermediği sürece gitme gibi bir düşüncem de yok. Ben burada gönülle oturuyorum. Sözleşme veya parayla oturmuyorum. En önemli konu da bu" dedi.

İşte toplantıdaki soru cevaplar;

- "Güiza’nın idmana gelmemesi konusunda medyayı bilgilendirmeniz ve krizi önlemeniz ile değişimin sinyalini verdiniz, benzer ne gibi değişiklikler olacak?"
"İletişim yönü, kulüp tarafından geçen seneden beri düzenlenmeye başladı zaten. Kulüp tarafına geçersek en baştan yanıtı vereyim.. Çünkü her zaman son söyleyeceğimi en baştan söyleyeceğim.. İnandığım çok güzel bir söz var; gerçeğin bir gün ortaya çıkma gibi kötü bir huyu vardır. Yalanlar ve benzeri şeylerle hayatı zindan etmenin yanında değilim. En azından futbol takımı için bunun yanındayım. Güiza ve benzeri olaylar içinde bu geçerli. İçimizde kalması gereken konular dışında doğru söylemek güzeldir. Doğruyu bir kere söylerseniz biter. Sonra arkasını korumanın yorgunluğu ve yanlışını yaşamaya gerek yok. Ben kendi hayatımı da bu şekilde dizayn etmeye çalıştım. Eğer mümkün olursa gücüm yeterse, kulüpte de aynı uygulamayı sürdüreceğim. Ama mutlaka içimizde kalması gereken şeyler de olacaktır. "

- "Kaç transfer yapma düşünceniz var?"
“Transferler olacak. Stoch ve İlhan kesinleşti. Ama bunun dışında üzerinde çalışılan isimler var. Bu konuda net bilgi sahibisiniz ki isim açıklamanın hiçbir mantığı tok. Ama takımın bünyesine hem yabacı ve hem de yerli birkaç oyuncu girecek. Kadro derinliği yaratmak ve yapısal değişikliği tamamlamak için buna ihtiyaç bulunuyor.”

- “Gidecek oyuncu var mı?”
“Transfer dönemi her kulüp için, hem gönderilecek ve katılacak oyuncuların olduğu bir dönemdir. Ayrılanlar da olabilir. Olma ihtimali de yüksektir, bu da doğal.. Ama aramıza katılacak oyuncular da var.”

- "Teknik adamlığa getirilmenizle birlikte her kesimden çok büyük bir destek aldınız, bu üzerinizde baskı oluşturuyor mu?”"
“Az önceki açıklamamda bunu anlatmak istedim. Başkan, yönetim kurulu ve Fenerbahçe ailesinin desteği bir tarafıyla da büyük bir yük. Ancak bu bizim işimizde oyuncu ve teknik adamlar için bu yıpratıcı olabileceği kadar itici güç de olabilir. Ben bu tarafını alabileceğimi düşünüyorum. Evet baskı büyük ama bu baskıyı olumlu yöne çevirmek bana bağlı. Artık top bende, topla ne kadar çok oynayabileceğimi bundan sonra görebileceğiz.”

- "Sorunlu oyuncular Kazım ve Güiza gibi isimler yine kadroda. Bu sorunları nasıl çözeceksiniz?"
“İşim artık daha kapsamlı. Artık sorunlarla daha kapsamlı ilgilenme şansım var. Oyuncuların sorunlarıyla ilgilenmek de bunu içinde. Artık daha çok içine girerek ilgilenmek gerek. Bunu da yapacağız. Hayatımda hep bardağın dolu tarafına bakarım. Futbolcular için de bu geçerli. İsteyen, futbolu seven, kulübünü seven, arkadaşlarıyla saygı çevresinde ilişki kuran her oyuncuya kapım açık. Konuşmalarımda kendilerine bunları söyleyeceğim. Bu her zaman böyle oldu. Fenerbahçe Kulübü’nde de bunu devam ettirmeye çalışacağım.

- "Son 3 sezonda Cevat Güler, Mustafa Denizli ve Ertuğrul Sağlam şampiyonluğa ulaştı. Sonra da siz geldiniz.. Türk teknik adamlarla ilgili yorumunuz nedir?"
Bu durum sevindirici, ancak meslek anlamında değil ulusal anlamda da sevindirici. Sadece yerli ve yabancı sınırı da yapmamak lazım. Onlar başarılı oldular ve değer kattılar. Kişisel olarak kendi adıma da amacım Fenerbahçe kulübüne değer katmak olacak. Şampiyonluk olabilir, oyuncu katmak olabilir bu. Çok boyutlu bir şey sonuçta.. Ama asıl önemli olan değer katmak. Ertuğrul Sağlam’ı da bu açıdan tebrik ediyorum, inanılmaz bir başarı elde etti.

- “Genç ve dinamik oyuncuları kadromuza katacağız dediniz. Henry gibi bir isim gelse istemez misiniz?”
“Bir düzeltmeyi yapmak istiyorum. Genç - yaşlı değil, esas olan Fenerbahçe’ye değer katacak oyuncular önemli. Ötesi işin hikaye tarafı. En önemlisi değer katacak oyunular. G.Saray’da Hagi örneği var. İleri yaşlarına rağmen büyük bir değer yarattı. Tabii ki genç olması önemli. Ama esas olan kulübümüze katkı sağlayacak bir isim olması.”

- “Son 2 senede oynanan futbol taraftarın hoşuna gitmiyor. Hücum futbolu isteniyor. Sizin oyun anlayışınız nedir?”
“Bu son derece basit; güzel oyunun ana teması toptur. Şurada aramızda oynarken, 2 kale kurup maç yapsak o topa sahip olmak ana amacızdır. Ben hep buna dikkat ettim, bunu istedim. Fenerbahçe önemli öğeleri elinde barındırıyor.. Bunu hızlı ve baskılı oyun haline getirmek temel amacım olacak. Bunu yapabilmeyi önümüzdeki günler gösterecek. Ama kulüp gücümüzle bunu yapma durumumuz olduğunu görüyorum, umarım başarırız.”

- “Teknik diziliş anlamında radikal değişiklik yapmayı düşünüyor musunuz?”
“Genel tarzım şudur; görüp gözlemleyip en doğrusunun ne olduğuna kara vermeye çalışırım. Burada da bunu yapmaya çalışacağım. Bu çok köklü değişiklikleri de getirebilir. Var olan bir futbol değeri ve sistemimiz var, bunun üzerine bir şeyler katmak önceliğim, dönüşümü ileride yapmak daha önemli. Köklü değişiklik olmayacak. Ama köklü değişiklik agresif oynama yönünde.. Bütün oyunculardan bunu isteyeceğiz, onlar ne kadar verecekler bilmiyorum, bunu da göreceğiz.”

-“6+2+2 kuralı hakkındaki düşünceniz nedir?”
“Yerli, oyuncuların önünü kesen bir kural değil bence. Bir oyuncuyu göndermeniz gerekiyor ve büyük sıkıntı yaşıyorsunuz. Takımların elini rahatlaması için yapılan bir şey. Yabancı sayısı konuşulmalı ama bence 6 yabancı sahada oynayıp, artı kısmı sonsuz olmalı. Oynayacak olanlardan sonrası kulübün elini rahatlatır sadece.. Ben olayı bu şekilde okudum.”

- “Daum sezon başında Avrupa’yı 2. planda göstermiş ve tepki çekmişti. Sizin için 3 kulvar eşit mi olacak?.”
“Geçen sezon Boluspor maçıydı ilk karşılaşmamız. O gün birkaç cümle söyledim, bunun içinde vardı, aynısını tekrarlayabilirim. Bizim takımımız her kulvarda iddiasını ortaya koymak zorundadır. Ne benim, ne başkasının bunun tersini söylemesi de anlam ifade etmez. Her kulvarda elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız.”

- “Geçen sene kaçan şampiyonlukta ne hatalar yapıldı?”
“Pek çok hata yazıldı çizildi zaten. Ancak içimizi çok acıttı. Fenerbahçe böyle bir duruma hazır bir kulüp de değil. Varlığı, kütlesi ve gücüyle buna hazır değil. İçimizi çok acıttı. Ağır bir iz bıraktığını söyleyebiliriz. Bunu bu kadarla geçelim.”

- “Teknik ekibinizi genişletecek misiniz?”
“Ekibimi genişletme çabam olmayacak. Yeterli uzun süredir birlikte olduğum bir ekibim var. Yaşadıkça ihtiyaç hissettikçe bir şeyleri yapmak kolay, ama önce bunu yaşamak gerek..”

- “Fenerbahçe altyapısından yeni bir isim çıkacak mı?”
“En büyük dileklerimden biri bu. Ancak Fenerbahçe’nin koşulları ön plana alındığında bizim takımımızda bunun zorluğu göz ardı edilemez bir gerçek. Benim buradaki varlığım bu konuda bir daha yol almamızı sağlayacak diye inanıyorum. Uzun zamandır Semih bu bayrağı elinde tutuyordu. Ancak yeni yeni yüzleri, özellikle de kendi değerlerinden yüzlere ihtiyacı olduğunu önemsiyorum. Umarım bunu tasarlayacağım günleri yakın zamanda görürüm.”

www.golkartalgol.com
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
0