MUHTEŞEM ŞİFA KAYNAĞI CEVİZ PERDESİ
GÜÇLÜ VE KESKİN GÖZLER İÇİN ÖNERİLER
BASEN, KALÇA YAĞLARINDAN KURTULUN
KANSER HÜCRELERİNİN YOK EDİLMESİ
EGE ÜNİVERSİTESİNDEN ÖNEMLİ ÇALIŞMA
ANKET
ŞAMPİYON HANGİ TAKIM OLACAK
YAZARLAR
PİYASALAR
DOLAR
32.5699
EURO
35.0032
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Turkcell Süper Lig ilk onda

Son yıllardaki ekonomik krize rağmen büyümesini sürdüren sektörler arasında futbol pazarı ilk sıralarda geliyor. Dünyayı sarsan 2008-2009 dönemindeki olumsuz ekonomik şartlara rağmen büyümesini sürdüden Avrupa futbol pazarı, 15,7 milyar Euro büyüklüğe ula
09.06.2010 16:36

Danışmanlık şirketi Deloitte, yıllık futbol finansmanı araştırmasının sonuçlarını yayınladı. Şirket ortaya çıkan rakamları, "Küresel ekonomik krizin Avrupa futbol pazarını tam anlamıyla etkisi altına almamış olsa da, gider kontrolünün önemini artırdığını ortaya koyuyor." ifadesiyle değerlendirdi. Araştırmaya göre Avrupa'da 5 büyük lig, pazarın yarısını oluştururken, en fazla gelir sağlayan, bu yıl da İngiltere Premier League oldu. 

 

Avrupa'nın en büyükleri olarak kabul edilen, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya liglerinin toplamı 7,9 milyar Euro ile Avrupa pazarının yaklaşık yarısına karşılık geliyor. Bu beş ligin toplam ekonomik büyüklüğü, küresel krize rağmen 2007-2008 sezonuna oranla yaklaşık 200 milyon Euro artış kaydetti. Bundesliga, Serie A ve Ligue 1, en büyük gelir kalemleri olan yayın hakları, maç günü satışları ve reklam gelirlerinde artış gösterdi. 

 

Deloitte raporuna göre İngiltere Premier League, kulüplerinin toplam 2,3 milyar Euro'luk geliri ile dünyada en fazla futbol gelirine sahip ligi olmayı sürdürdü. İkinci sırada yer alan Alman Bundesliga ise, 1,6 milyar Euro'ya yaklaşan gelirlerindeki yüzde 10'luk artış ile dikkat çekti. 1,5 milyar Euro ile üçüncü olan İspanya'da ise Barcelona ve Real Madrid'in gelirlerinde artış yaşanırken, La Liga'nın diğer 18 takımının gelirlerinde düşüş kaydedildi. İtalya'da, Serie A gelirleri 73 milyon Euro (yüzde 5) artarak 1,5 milyar Euro seviyesine yükselirken, Fransa birinci ligi Ligue 1, gelirlerini ilk kez 1 milyar Euro'nun üzerine çıkardı. 

 

Turkcell Süper Lig, Avrupa futbol gelirlerinde '5 büyükleri' takip eden 4 lig arasında yer aldı. Bu ligler, Hollanda (422 milyon Euro), Rusya (352 milyon Euro), Turkcell Süper Lig (342 milyon Euro) ve Portekiz (256 milyon Euro) şeklinde sıralandı. Deloitte Türkiye Spor Endüstri Lideri Burç Seven Yıllık Futbol Finansmanı Araştırması 2010 sonuçlarını şöyle değerlendirdi: 

 

"Profesyonel yönetimin etkisinin günden güne daha çok hissedildiği futbol sektörünün 2008-2009 sezonunda krize karşı ciddi bir direnç gösterdiği anlaşılıyor. Avrupa'da futbolun bu direnci göstermesi ve gelirlerindeki artışı sürdürmesinde, taraftarların sarsılmaz ilgi ve sadakatinin rolü büyük. Bu sayede futbol, sponsorlar ve yayıncı kuruluşlar nezdinde hala cazibesini devam ettiriyor. Futbol, gelirleri ile krize meydan okuyor; ancak doğal olarak, giderlerin kontrol altına alınabilmesi büyük önem taşıyor. Bu giderlerin başında da, transfer ve maaş ödemeleri yer alıyor." 

 

Denetim, vergi, yönetim danışmanlığı ve kurumsal finansman hizmetlerinde dünyanın en büyük kuruluşlarından biri olan Deloitte, 140'tan fazla ülkede, 168 bini aşkın personeli ile faaliyet gösteriyor. Şirketin dünya çapında cirosu 26,1 milyar doları buluyor.

www.golkartalgol.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
0