MUHTEŞEM ŞİFA KAYNAĞI CEVİZ PERDESİ
GÜÇLÜ VE KESKİN GÖZLER İÇİN ÖNERİLER
BASEN, KALÇA YAĞLARINDAN KURTULUN
KANSER HÜCRELERİNİN YOK EDİLMESİ
EGE ÜNİVERSİTESİNDEN ÖNEMLİ ÇALIŞMA
ANKET
ŞAMPİYON HANGİ TAKIM OLACAK
YAZARLAR
PİYASALAR
DOLAR
32.5699
EURO
35.0032
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

UEFA'dan kulüpleri zorlayacak karar

UEFA’nın kulüpleri mali disiplin altına almak üzere hazırladığı “yeni kriterler” Avrupa’da mücadele edecek temsilcilerimizi zorlu bir sürece sokacak.
02.07.2010 16:49

Kulüplerin, futbolla ilgili borçlarını yılda bir kez denetleyen UEFA, bu süreyi 3 aya indirecek. 2011-12 sezonundan itibaren uygulamaya geçilecek ve borçlu kulüplere ağır yaptırımlar uygulanacak.

UEFA’nın kulüpleri mali disiplin altına almak ve sağlıklı bir ekonomik yapıya kavuşmalarını sağlamak üzere hazırladığı ''yeni kriterler Avrupa’da mücadele edecek temsilcilerimizi zorlu bir sürece sokacak.

Daha önce kulüplerin, futbol ailesine olan borçlarını yılda bir denetleyen UEFA bu uygulamayı üç ayda bir olmak üzere yılda dört defaya çıkardı. 2011-12 sezonundan geçerli olmak üzere kulüpler UEFA lisansı alabilmek ve yarışmacı unvanını sürdürebilmek için borçsuzluk belgelerini Kulüp Finansal Kontrol Paneline (CFCP) sunmak zorunda olacaklar.

Denge zorunluluğu
Kulüplere ''gelir - gider denge zorunlulugu şartı getiren yeni talimat gereği 2012-2013 sezonundan itibaren de Avrupa ve Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edecek kulüpler, en az iki yıllık mali bilançolarını CFCP’ye göndererek onay alacaklar.

Örneğin, 2015-2016 Lisans Sezonu için, gelir-gider değerlendirilmesinde kulübün 2015 yılı içerisindeki mali bilgileri, 2014 yıl sonu mali bilgileri ve 2013 yıl sonu mali bilgileri dikkate alınacak.

Borçlara sürekli takip
Yeni kriterlerin amacını, kulüplerin sadece lisanslama dönemi değil, tüm yıl boyunca vadesi geçmiş borç bulundurmamasını sağlamak olarak açıklayan UEFA, geçiş süreci sonunda yükümlülüklerini yerine getirmeyen kulüplere ağır yaptırımlar uygulayacak.

Örneğin ilk etapta kulüplere lisans verilmeyecek ve Avrupa müsabakalarında yer almaları engellenecek. Daha sonraki etapta ise UEFA Disiplin Kurulu’na sevk yapılacak ve geleceğe yönelik daha ağır cezalar kesilecek. Halen 31 Aralık tarihi itibarıyla kulübün çalışanlarına, SGK’ya veya vergi dairesine vadesi gecikmiş borcu bulunmaması, vadesi geçmiş borcu bulunan kulüplerin bu borcu 31 Mart tarihine kadar ödemesi veya alacaklarla anlaşıp ertelemesi gerekiyor.

Bunların devamı ile birlikte yeni uygulamada ise Türkiye Futbol Federasyonu’nun, UEFA müsabakalarına katılacak kulüplerden borcu bulunmadığına dair ek bilgi sunması isteniyor. TFF’nin lisans alan kulüplerden gelir-gider bilgileri ve 30 Haziran tarihi itibarıyla vadesi geçmiş borcunun bulunmadığına ilişkin bilgileri onaylayıp 15 Temmuz tarihine dek UEFA CFC Paneline sunması isteniyor.

UEFA’nın CFC Panelinin, Haziran-Eylül arası bu bilgileri değerlendirirken kulüplerden veya ilgili federasyondan ek bilgi isteme yetkisi bulunuyor. Talimata göre CFC Paneli 30 Eylül tarihi itibarıyla borcunu ödemeyen kulüpleri disiplin kuruluna sevk edecek ve son karar bu kurul tarafından verilecek.

www.golkartalgol.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÇOK OKUNANLAR
0