UZUN SÜRELİ İLİŞKİ İÇİN DİKKAT EDİN
GUT , ANEMİ , KARACİĞERE BİRE BİR
SAYIŞTAY ZARAR RAPORU 753 MİLYON
AMERİKALI KADINLARIN TATLITUĞ TURU
HAYATINI FİLM YAPALIM SENDE OYNA
ANKET
ŞAMPİYON HANGİ TAKIM OLACAK
YAZARLAR
PİYASALAR
DOLAR
6,1048
EURO
6,8129
IMKB
80.549
HAVA DURUMU
MAİL LİST
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ARŞİVİNİ İNSANLARLA BULUŞTURUYOR

İzmirli Ümit Yazıcı, 50 yıldan bu yana topladığı; aralarında Osmanlıca yazma eserlerin de bulunduğu 150 bin kitap, dergi, gazeteyi kütüphanede insanlarla buluşturmak istiyor.
İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu ses sanatçısı ve araştırmacı yazar Ümit Yazıcı, kitap sevgisiyle dikkati çekiyor.
 
1-036.jpg

Babasının teşvikiyle 10 yaşındayken ilk kitabı "Kolera"yı satın alan Yazıcı'nın, o tarihten bu yana yazılı eserlere ilgisi arttı. Çalışmaya başladığı yıllarda maaşının neredeyse üçte ikisini kitaplara harcayan Yazıcı, "kaçırılmayacak" dediği eserler için borca girdi.

Sayısı 150 bine ulaşan kitap, dergi, gazete ve yazma eseri Karabağlar ilçesinde 50 metrekarelik bir depoda ve evinin bir bölümünde muhafaza eden Yazıcı, eserleri, içerisinde Türk musikisi müzesinin de olacağı, herkesin rahatlıkla ulaşabileceği bir kütüphanede sergilemeyi hedefliyor.

Yazıcı'nın arşivinde Türk edebiyatının mihenk taşlarının yanı sıra Osmanlıca kitap, dergi ve gazeteler de bulunuyor.
 
2-028.jpg

"Bazılarını cebimdeki son parayla aldım"
Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kitapların, ömrünün her döneminde başrolde olduğunu söyledi.

Kitap ticaretini hiç düşünmediğini vurgulayan Yazıcı, "Bunlar benim çocuklarım gibi. Hoşuma giden kitap varsa kaç lira sormadan alırım. Bazılarını cebimdeki son parayla aldım. Bir tarihte Kemalpaşa'dan bir yazma eser almıştım. Bütün paramı verdim. Adamdan sonra yol parasını istedim. Benim parasız olduğuma inanmadı, vermedi. Kemalpaşa'dan Fahrettin Altay'daki evime kadar 3,5 saat yürümek zorunda kaldım." dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
0